Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 

Miejski Zespół ds. Orzekania
o Niepełnosprawności w Gdańsku

Dyrekcyjna 5 80-852 Gdańsk

 

Karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością oraz uprawnionych placówek

Z dniem 29 września 2023 r. zgodnie § 2 ust. 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r. poz. 1611) osoby z niepełnosprawnością wniosek o wydanie karty parkingowej osoby składają osobiście, za wyjątkiem:
1) osoby, która nie ukończyła 18 r.ż., za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jedno z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów;
2) osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, pozostającej pod władzą rodzicielską, za którą wniosek składa jedno z rodziców;
3) osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie, niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, za którą wniosek składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd.

Wniosek o wydanie karty parkingowej na pojazd należący do placówki składa osobiście osoba uprawniona do jej reprezentowania.
Listę uprawnionych do ubiegania się o wydanie karty parkingowej rodzajów placówek zawiera rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie rodzaju placówek uprawnionych do uzyskania karty parkingowej (Dz. U. z 2014 r. poz. 818).

 

WYMAGANE DOKUMENTY

1. wypełniony wniosek o wydanie karty parkingowej:
UWAGA:
Podpisy we w wniosku w polach: nr 23 i nr 48 (w części dla osób fizycznych) oraz nr 44 (w części dla placówek), składa się wyłącznie w obecności uprawnionego przedstawiciela Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Gdańsku (podczas składania wniosku).
W przypadku złożenia wniosku przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia oraz osoby ubezwłasnowolnione całkowicie lub częściowo, podpis we wniosku składa odpowiednio jeden z rodziców, opiekun lub kurator.
W przypadku braku możliwości złożenia podpisu przez osobę z niepełnosprawnością, przedstawiciel MZON w Gdańsku zamieszcza we wniosku adnotację o braku możliwości złożenia podpisu przez osobę wnioskującą

2. potwierdzenie dokonania opłaty za wydanie karty parkingowej w wysokości 21,00 PLN na rachunek bankowy o numerze:
86 1240 1268 1111 0010 5863 8254
tytułem: opłata za wydanie karty parkingowej + imię i nazwisko osoby uprawnionej/pełna nazwa placówki.
Opłaty można dokonać za pomocą przelewu internetowego, w banku lub za pośrednictwem operatora pocztowego.

3. osoby z niepełnosprawnością:
a) 1 fotografia o wymiarach 35 mm x 45 mm w formacie jak do dowodu osobistego, odzwierciedlająca aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, przedstawiająca tę osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami (osoba z wrodzonymi lub nabytymi wadami narządu wzroku może dołączyć do wniosku fotografię przedstawiającą ją w okularach z ciemnymi szkłami, a osoba nosząca nakrycie głowy zgodnie z zasadami swojego wyznania – fotografię przedstawiającą tę osobę z nakryciem głowy, pod warunkiem, że fotografia taka jest umieszczona w ważnym dokumencie potwierdzającym tożsamość tej osoby);
b) do wglądu: oryginał prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności/stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień wraz ze wskazaniem, o którym mowa w art. 6b ust. 3 pkt 9 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. wskazanie do ubiegania się o wydanie karty parkingowej).

UWAGA:
Prawomocne orzeczenie to takie, wobec którego upłynął termin do wniesienia odwołania (termin do wniesienia odwołania wynosi 14 dni od daty [dnia] odbioru orzeczenia).
Po otrzymaniu orzeczenia, strona może zrzec się prawa do wniesienia odwołania - wówczas orzeczenie staje się ostateczne i prawomocne z chwilą złożenia pisemnego oświadczenia w tym zakresie.
Karta parkingowa nie może zostać wydana jeżeli złożone zostało odwołanie od orzeczenia.

c) do wglądu: w odniesieniu do osób, które sprawują opiekę/ kuratelę nad pełnoletnimi osobami z niepełnosprawnościami, ubezwłasnowolnionymi całkowicie lub częściowo - odpowiednie orzeczenie sądu.

4. placówki:
a) aktualny dowód rejestracyjny pojazdu placówki, o którym mowa we wniosku
b) upoważnienie do reprezentowania placówki dla osoby składającej wniosek

MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW

Dokumentację należy składać w Punkcie Obsługi Klienta w Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności ul. Dyrekcyjna 5 w Gdańsku na poziomie -1 (minus 1).
Dni i godziny otwarcia Punktu Obsługi Klienta:

  • poniedziałek, wtorek i czwartek w godz. od 8:00 do 14:00
  • środa w godz. od 8:00 do 17:00
  • piątek w godz. od 8:00 do 13:00

UWAGA: Z dniem 28 września 2023 r. przestały obowiązywać przepisy o możliwości składania wniosku o wydanie karty parkingowej i jej odbierania za pośrednictwem operatora pocztowego/kuriera.

SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY

Odbiór gotowej karty parkingowej możliwy jest jedynie osobiście przez osobę, dla której karta parkingowa została wydana lub - na podstawie udzielonego pisemnego upoważnienia przez tę osobę - przez inną osobę (nie ma możliwości wysłania gotowej karty za pośrednictwem operatora pocztowego).
Upoważnienia do odbioru karty parkingowej osoba z niepełnosprawnością może udzielić wpisując konieczne dane w polu nr 22 wniosku o wydanie karty parkingowej.
Kartę parkingową dla placówki odebrać może wyłącznie osoba upoważniona.

OPŁATY

Za wydanie karty parkingowej pobierana jest opłata w wysokości 21,00 PLN na rachunek bankowy o numerze:
86 1240 1268 1111 0010 5863 8254
tytułem: opłata za wydanie karty parkingowej + imię i nazwisko osoby uprawnionej/ pełna nazwa placówki.
Opłaty można dokonać za pomocą przelewu internetowego, w banku lub za pośrednictwem operatora pocztowego.

TRYB ODWOŁAWCZY

Nie dotyczy

DODATKOWE INFORMACJE

1. Komunikat w sprawie ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz stopniu niepełnosprawności oraz kart parkingowych.
2. Wniosek osoby z niepełnosprawnością osoba z niepełnosprawnością składa do wybranego przewodniczącego powiatowego/miejskiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności, zwanego dalej „przewodniczącym zespołu".
3. Wniosek o wydanie karty parkingowej dla placówki składa się do przewodniczącego zespołu właściwego ze względu na siedzibę placówki.
4. Pełnomocnictwo notarialne nie upoważnia do podpisania wniosku o wydanie karty parkingowej w imieniu osoby z niepełnosprawnością.
5. Karta parkingowa wystawiana jest imiennie na osobę z niepełnosprawnością. Korzystając z przywilejów wynikających z posiadania karty parkingowej, osoba z niepełnosprawnością może kierować pojazdem lub może być wieziona przez innego kierowcę innym pojazdem. Kierowca tego pojazdu, w momencie przewożenia osoby z niepełnosprawnością przejmuje przywileje właściciela karty.
6. Kartę parkingową należy wyłożyć za przednią szybą samochodu, w widocznym miejscu i w sposób umożliwiający jej łatwe odczytanie, stroną na której widnieje numer karty oraz data jej ważności (nie stroną ze zdjęciem).
Jeśli pojazd nie posiada przedniej szyby, kartę należy umieścić w widocznym miejscu w przedniej części pojazdu, w sposób eksponujący widoczne zabezpieczenia karty oraz umożliwiający odczytanie jej numeru i daty ważności
7. Ważność karty parkingowej wynosi:
a) dla osób z niepełnosprawnością: na czas ważności orzeczenia o niepełnosprawności, z którego wynika uprawnienie do karty parkingowej, jednak nie dłużej niż 5 lat (także w odniesieniu do orzeczeń wydanych na stałe),
b) dla placówek - 3 lata.
8. Karta parkingowa ma zastosowanie na terenie całego kraju oraz w krajach Unii Europejskiej.
9. Kierowca pojazdu oznakowanego kartą parkingową może parkować pojazd na miejscach parkingowych, oznakowanych znakiem drogowym: na niebieskim tle wózek inwalidzki i tzw. koperta.
10. Karta parkingowa uprawnia do niestosowania się do poniższych dziewięciu znaków drogowych:
Objaśnienia znaków:
B-1 – „zakaz ruchu w obu kierunkach”
B-3 – „zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych”
B-3a – „zakaz wjazdu autobusów”
B-4 – „zakaz wjazdu motocykli”
B-10 – „zakaz wjazdu motorowerów”
B-35 – „zakaz postoju”
B-37 – „zakaz postoju w dni nieparzyste”
B-38 – „zakaz postoju w dni parzyste”
B-39 – „strefa ograniczonego postoju”

PODSTAWA PRAWNA

1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym
2. 
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2014 r. w sprawie wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych
3. 
​Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 24 czerwca 2014 r. w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych
4. 
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie rodzaju placówek uprawnionych do uzyskania karty parkingowej

Załączniki:

Wniosek

Utworzono dnia 06.10.2023, 12:02

Oświadczenie o rezygnacji z prawa do wniesienia odwołania

Utworzono dnia 28.09.2023, 23:44

Oświadczenie o sprawowaniu władzy rodzicielskiej/opieki/kurateli

Utworzono dnia 28.09.2023, 23:45

Informacje

Liczba wyświetleń: 22598
Utworzono dnia: 10.08.2022
Dokument wprowadził:
Barbara Paszkiewicz
Dokument opublikował:
Barbara Paszkiewicz

Historia publikacji

  • 06.10.2023 12:02, Barbara Paszkiewicz
    Dodanie załącznika: Wniosek
  • 06.10.2023 12:01, Barbara Paszkiewicz
    Usunięcie załącznika: Wniosek
  • 28.09.2023 23:45, Barbara Paszkiewicz
    Dodanie załącznika: Oświadczenie o sprawowaniu władzy rodzicielskiej/opieki/kurateli