Uzyskanie orzeczenia o niepełnosprawności osoby do 16 roku życia
WYMAGANE DOKUMENTY
- wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności, wypełniony i podpisany przez opiekuna ustawowego, który przybędzie z dzieckiem na posiedzenie składu orzekającego
- oryginał zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia wystawiony przez lekarza, pod opieką którego znajduje się dziecko
- oświadczenie o miejscu pobytu stałego
- oświadczenie o sprawowaniu władzy rodzicielskiej/opieki/kurateli
- dokumentacja medyczna potwierdzająca rozpoznanie choroby
UWAGA!
Zaświadczenie lekarskie jest ważne 30 dni od daty wystawienia.
Załączniki:
- dokumenty medyczne potwierdzające rozpoznania schorzenia opisane przez lekarza w zaświadczeniu lekarskim o stanie zdrowia - oryginały lub ksero i oryginał (do wglądu) albo kserokopie potwierdzone za zgodność z oryginałem przez wystawcę dokumentu, notariusza lub pracownika Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności
- odpis skrócony aktu urodzenia (do wglądu)
MIEJSCE ZŁOŻENIA DOKUMENTÓW
Dokumentacja może zostać złożona w:
Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności
ul. Dyrekcyjna 5
80-852 Gdańsk
- osobiście
- za pośrednictwem operatora pocztowego
- za pośrednictwem kuriera
- osoby trzeciej, której Wnioskodawca udostępni dokumentację w celu jej złożenia
TERMIN ZAŁATWIENIA SPRAWY
Miesiąc od daty złożenia kompletu dokumentów
(UWAGA: ze względu na dużą liczbę wpływających obecnie wniosków, czas oczekiwania na załatwienie sprawy może się wydłużyć)
SPOSÓB ZAŁATWIENIA SPRAWY
Wnioskodawca zawiadamiany jest listownie o terminie posiedzenia składu orzekającego.
Orzeczenie przesyłane jest wnioskodawcy drogą pocztową w ciągu 14 dni od daty posiedzenia składu orzekającego.
OPŁATY
brak
TRYB ODWOŁAWCZY
Istnieje możliwość odwołania się od otrzymanego orzeczenia do Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w terminie 14 dni od daty odbioru decyzji. Odwołanie należy przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego lub kuriera albo złożyć w Punkcie Obsługi Klienta zgodnie z pouczeniem zawartym w treści orzeczenia tj. za pośrednictwem Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
DODATKOWE INFORMACJE
- O obowiązkowym lub nieobowiązkowym stawiennictwie osoby wnioskującej o orzeczenie na posiedzeniu składu orzekającego decyduje przewodniczący danej Komisji Orzekającej.
- Komunikat w sprawie ważności orzeczeń o niepełnosprawności oraz o stopniu niepełnosprawności oraz kart parkingowych.
- Dla osoby, która ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności/ stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony, kolejny wniosek o orzeczenie można złożyć we właściwym według miejsca faktycznego stałego pobytu tej osoby Miejskim/Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie wcześniej niż w 30 dniu przed upływem ważności dotychczasowego orzeczenia (np. najwcześniej 2 października dla orzeczenia, którego ważność upływa 31 października, czy 1 września dla orzeczenia, którego ważność upływa 30 września).
Podstawa prawna: § 15 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.
Powyższe ograniczenie czasowe nie dotyczy osób, które składają wniosek o ponowne orzeczenie w związku ze zmianą stanu zdrowia (zarówno poprawą, jak i pogorszeniem) oraz osób, których przedłużona ważność orzeczeń została wynika z przepisów okołoCOVIDowych.
PODSTAWA PRAWNA
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
- Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia
Informacje
Barbara Paszkiewicz
Barbara Paszkiewicz